Po stopách Mariany Oranžské

Mariana

         

 Marianna Oranžská, celým jménem Marianna Vilemína Frederika Luisa Šarlota byla jednou z nejliberálnějších šlechtičen 19. století. Patřila k oranžsko-nasavské dynastii. Byla princeznou Spojeného království Nizozemského, sňatkem se stala princeznou pruskou.
Narodila se jako nejmladší dítě a druhá dcera krále Viléma I. a jeho manželky Vilemíny. Jejím starším bratrem byl budoucí král Vilém II. Nizozemský a princ Frederick Nizozemský. Její starší sestra Pauline zemřela již v roce 1806, další dva bratři se narodili mrtví.
Dne 14. září 1830 se Marianna provdala za svého bratrance, prince Albrechta Pruského (1809–1872). V roce 1845 Marianna svého manžela opustila a začala žít se svým milencem a osobním tajemníkem Johannesem van Rossum. Uchýlila se tehdy do obce Bílá Voda na Jesenicku. Dne 28. března 1849 bylo její manželství rozvedeno. O sedm měsíců později (30. října) na Sicílii porodila jediné dítě, jehož otcem se stal van Rossum, syna jménem Johannes Wilhelm von Reinhartshausen.
Mariana Oranžská byla známá svými charitativními aktivitami. Podporovala výstavbu škol, sirotčinců, místní evangelická, ale i katolická společenství. V Jeseníku přispěla 10 000 holandskými guldeny na stavbu evangelického kostela.

Plánek okruhu je v souboru PDF.(dole v odkaze)  Video (dole v odkaze) o Marianě Oranžské začíná na 16:32 času videa. Stanoviště  číslo 8 je na zastávce autobusu.

Pata

zobrazitOdkazVideoPDFKOZpet